Bosna u napetoj završnici savladala Slobodu u Mejdanu i plasirala se na završnicu Kupa Mirza Delibašić

Ekipe Slobode i Bosne večeras su u Mejdanu odigrale finalni susret Kupa “Mirza Delibašić” – sistem A čiji osvajač se kvalifikuje na završnicu državnog Kupa među četiri najbolje ekipe.

Popularni vječiti derbi bosanskohercegovačke košarke ponudio je uzbudljiv finalni duel koji je bio napet do samog kraja, a u dramatičnoj završnici u Mejdanu bolje su se snašli gosti iz Sarajeva. Sloboda nije uspjela odbraniti prošlosezonski naslov pobjednika sistema A koji ove sezone ide u ruke sarajevske Bosne.

Vječiti rivali pružili su nam vrlo neizvjesnu i rezultatski efikasnu prvu četvrtinu u kojoj su obje ekipe igrale potpuno otvoreno. Da prvi dojam ne vara i da ćemo gledati dobru košarku i u nastavku, pokazali su u drugoj dionici kada nastavljaju u istom ritmu s obje strane, a do poluvremena prednost od tri poena ostvarili su gosti koji su na odmor otišli sa vodstvom i rezultatom 46:49.

Treći period ponudio je nešto čvršću odbranu i veliku borbu na parketu. Obje ekipe pokušale su kontrolisati utakmicu i uvesti druge u svoj tempo igre tako da je nakon izjednačene treće dionice Bosna i dalje imala prednost od tri poena uoči posljednjih 10 minuta igre. Posljednja četvrtina ponudila je neizvjesnost do samog kraja gdje su, nakon nekoliko rezultatskih preokreta, igrači Bosne spretnije odradili posljednjih nekoliko napada i na kraju slavili naslov pobjednika sistema A rezultatom 89:94.

Sloboda je u ovom susretu imala svega pet strijelaca od kojih su svi bili dvocifreni sa poenima. Josh Scott je postigao 21, Zoran Talley je imao 19, Nikola Jeftić i Adi Alikadić su dodali po 18 dok je Almir Hasandić zabio 13 poena. Bosnu je do trofeja vodio Ismet Sejfić sa 24 postignuta poena.