Juniori OKK Sloboda osvojili bronzu na finalnom turniru prvenstva Bosne i Hercegovine

Grad Banja Luka je u protekla dva dana bio domaćin finalnog turnira državnog prvenstva Bosne i Hercegovine u konkurenciji juniora. Pored domaćina KK Akademija Borac, plasman na završni turnir osvajanjem polufinalnih turnira državnog prvenstva osigurale su ekipe SKK Student-Igokea i OKK Sloboda Tuzla.

Ekipe su u borbi za prvaka igrale po sistemu svako protiv svakoga, a najuspješniji su bili pioniri ekipe domaćina koji su sa dvije pobjede na kraju zasluženo slavili titulu juniorskog prvaka Bosne i Hercegovine.

Završni turnir međusobnim duelom otvorile su ekipe Akademije Borac i tuzlanske Slobode u sportskoj dvorani Centar. Domaći igrači bili su izuzetno napadački raspoloženi od samog početka pa su u prvoj dionici ostvarili značajnu rezultatsku prednost, ali su gosti nešto boljom odbranom u drugom periodu igre uspjeli održati rezultatski priključak u prvom poluvremenu. U nastavku ekipa Borca nastavlja gdje je stala nakon prvih 10 minuta igrei, efikasnom napadačkom igrom odlazi na dvocifrenu prednost što je bilo dovoljno da utakmicu mirno privedu kraju i slave rezultatom 94:73 prvu pobjedu na turniru.

Drugog dana turnira u Banja Luku je stigao i aktuelni prvak Bosne i Hercegovine u juniorskoj konkurenciji, ekipa Student-Igokea, koja je svoj prvi susret odigrala protiv ekipe Slobode. Crveno-crni su nakon poraza imali izuzetno težak zadatak budući da su priliku za popravni morali tražiti protiv ovosezonskog osvajača FIBA-ine juniorske Lige prvaka. Utakmica je od samog početka išla u jednom smjeru, Sloboda u drugom susretu završnog turnira nije imala snage i nije mogla ozbiljnije ugroziti ekipu Student-Igokee koja je na kraju slavila ubjedljivu pobjedu rezultatom 88:51 i zakazala finalni duel sa domaćinom za titulu prvaka.

Utakmica za prvo mjesto bila je izuzetno napeta i uzbudljiva do samog kraja, a nakon neizvjesnog prvog poluvremena u trećoj dionici ekipa Borca, uslijed očitog pada koncentracije gostiju, iskoristila je činjenicu da juniori Student-Igokee igraju drugu utakmicu u istom danu te su ostvarili dvocifrenu rezultatsku prednost. Iako se činilo da bi domaći mogli prelomiti susret, gosti se vraćaju i uvode meč u neizvjesnu završnicu gdje su bili uspješniji juniori Borca konačnim rezultatom 75:71 čime je Bosna i Hercegovina dobila novog prvaka u konkurenciji juniora.

Ekipama Borca i Igokee čestitamo na ostvarenom plasmanu i fer i korektnoj igri, a posebne čestitke ovim putem upućujemo juniorskoj selekciji OKK Sloboda koja je sezonu 2022/23 završila kao trećeplasirana U18 ekipa u Bosni i Hercegovini. Bronzani tim Slobode na finalnom turniru u juniorskoj konkurenciji činili su: Ajdin Ćosić, Haris Klebić, Ajdin Kahrić, Eman Medunjanin, Aldin Kunosić, Mahir Hrnjić, Benjamin Memić, Džani Lošić, Haris Hercegovac, Balša Ilić, Dženis Hodović i Kenan Nurkić zajedno sa trenerima Harisom Pašićem i Vedranom Avdićem.