Pioniri OKK Sloboda osvojili srebro na finalnom turniru prvenstva Bosne i Hercegovine

Grad Laktaši proteklog vikenda bio je domaćin finalnog turnira državnog prvenstva Bosne i Hercegovine u konkurencijama pionira i kadeta. Pored domaćina SKK Student-Igokea, plasman na završni turnir osvajanjem polufinalnih turnira državnog prvenstva u kategoriji pionira osigurale su ekipe KK Realway i OKK Sloboda Tuzla.

Ekipe su u borbi za prvaka igrale po sistemu svako protiv svakoga, a najuspješniji su bili juniori ekipe domaćina koji su sa dvije pobjede na kraju zasluženo slavili titulu pionirskog prvaka Bosne i Hercegovine.

Završni turnir međusobnim duelom otvorile su ekipe Student-Igokee i sarajevskog Realwayja u sportskoj dvorani Laktaši. Nakon vrlo neizvjesnog i zanimljivog prvog poluvremena, izjednačena borba na parketu nastavlja se i u trećoj dionici koja je završila bez pobjednika. Baš kada se činilo kako ćemo vidjeti napetu završnicu susreta, domaći igrači uspjeli su ubaciti u brzinu više tokom posljednjih 10 minuta susreta što je bilo dovoljno da slome otpor protivnika i ostvare prednost kojom su mirno priveli utakmicu kraju. Ekipa Igoke u prvom susretu finalnog turnira ubilježila je pobjedu rezultatom 73:62 nad gostima iz Sarajeva

Drugog dana turnira u Laktaše je stigla i ekipa tuzlanske Slobode koja, prema rasporedu domaćina, ima zakazana dva susreta u istom danu od čega je prvi protiv ekipe Realwayja. Crveno-crni su nešto sporije ušli u duel protiv sarajevskog tima koji je u prvom poluvremenu bio itekako šuterski raspoložen. Nakon izjednačenih prvih 20 minuta, ekipa Slobode u nastavku nameće svoj ritam igre i u potpunosti preuzima kontrolu nad utakmicom u trećoj dionici. Odlična igra nastavljena je i u posljednjem period igre gdje su Tuzlaci održali dvocifrenu prednost i na kraju slavili rezultatom 91:76 čime su zakazali finalni duel sa domaćinom u posljepodnevnim satima za titulu prvaka.

Finalni susret između Igokee i Slobode bolje su otvorili domaći igrači koji su nametnuli svoju igru od samog početka utakmica. U drugoj dionici Igokea održava stečenu prednost i na poluvrijeme odlaze sa dvocifrenom razlikom od 11 poena. Gosti iz Tuzle nisu se predavali pa su tako u trećoj dionici uspjeli vratiti neizvjesnost u finalni susret, a rezultatski zaostatak spustili su na svega jedan posjed razlike. Ipak, umor kod igrača Slobode s obzirom na drugi finalni duel u istom danu, osjetio se u posljednjih 10 minuta igre što je ekipa domaćina iskoristila da vrati prednost, a gosti nisu imali snage još jednom stići rezultatski deficit. Igokea je u finalnom susretu ostvarila trijumf rezultatom 82:59 i osvojila titulu prvaka Bosne i Hercegovine u konkurenciji pionira.

Ekipama Igokee i Realwayja čestitamo na ostvarenom plasmanu i fer i korektnoj igri, a posebne čestitke ovim putem upućujemo pionirskoj selekciji OKK Sloboda koja je sezonu 2022/23 završila kao drugoplasirana U14 ekipa u Bosni i Hercegovini. Srebreni tim Slobode na finalnom turniru u pionirskoj konkurenciji činili su: Mak Omerović, Danin Softić, Harun Andelija, Omar Biberović, Adi Suljagić, Ajdin Tešnjaković, Alem Elezović, Adin Konkić, Vedran Ćulum, Emir Klebić i Ajnur Mahmutović zajedno sa trenerima Rusmirom Šibonjićem i Jadrankom Biberovićem.