Sloboda u spektakularnoj atmosferi Mejdana nanijela prvi poraz lideru prvenstva

Tuzlanski tim je počeo godinu na najbolji mogući način. Svečano otvorenje renovirane velike dvorane susretom protiv Borca bio je novogodišnji poklon za igrače crveno-crnog tima, a oni su na isti itekako znali uzvratiti – trijumfom u velikom derbiju za publiku koja je večeras popunila tribine Mejdana.

Motiva i želje u jednoj veličanstvenoj atmosferi kakvu smo večeras vidjeli u Tuzli nije nedostajalo pa ni sama pobjeda niti u jednom trenutku nije dolazila u pitanje. Uoči početka susreta uručene su zahvalnice svima onima koji su na bilo koji način učestvovali u obnovi velike dvorane sportskog centra Mejdan.

Da su odlučni u naumu da prenesu sve što je dogovoreno u svlačionici na teren, igrači trenera Džemića pokazali su već od prve minute igre. Tuzlaci su odlično otvorili utakmicu mini serijom koju su do kraja četvrtine uspješno održavali pa se na prvu pauzu otišlo sa vodstvom od 23:16 za Slobodu. U nastavku domaćin podiže intenzitet igre i pravi dvocifrenu prednost u najefikasnijoj četvrtini za oba tima. Na poluvrijeme se otišlo pri rezultatu 52:39. Publika je osjetila važnost treće četvrtine ovog susreta te su na krilima ispunjenih tribina Mejdana igrači Slobode prilično izjednačenu treću četvrtinu ipak uspjeli dobiti u svoju korist i zadržati dvocifrenu prednost pred ulazak u finiš susreta rezultatom 76:63. Iako je rezultatski jedini izgubljen period igre za domaćina, posljednja dionica bila je samo formalnost u kojoj su gosti spustili prednost za konačan rezultat 87:77 (23:16; 29:23; 24:23; 11:15).

Iako su igrali pod inekcijama, Ibrahim Durmo i Haris Delalić svjesni važnosti ovog susreta opet su bili među najboljim pojedincima u pobjedi sa ostvarnim double-double učincima. Durmo je postigao 17 poena i dodao 11 skokova dok je Delalić imao 10 poena i isto toliko skokova. Po 16 zabijenih poena imali su još Đorđe Lelić i Draško Albijanić te Rashun Davis koji je svojim potezima večeras nebrojeno puta dizao publiku na noge. Kod gostiju su najefikasniji bili Aljoša Janković sa 14, Draško Knežević sa 13 te Kosta Kondić sa 12 pogođenih poena.

Sloboda je ovim trijumfom na omjeru od šest pobjeda i tri poraza u devet odigranih susreta uz utakmicu manje dok je ekipa Borca tri mjeseca takmičarske sezone upisala prvi poraz te su sada na omjeru od devet pobjeda uz svega jedan poraz. Sjajna atmosfera u dvorani uvelike je pomogla igračima i stručnom štabu koji u Novu godinu ulaze važnom pobjedom, ali prostora za opuštanje nema. Tek kraći odmor očekuje igrače trenera Džemića koji već u nedjelju u velikoj dvorani Mejdana dočekuju ekipu zeničkog Čelika u okviru 12. kola Prvenstva BiH.