Crveno-crna noć za pamćenje: Sloboda trijumfom nad Sparsima ostvarila plasman na završnicu kupa

Finalni derbi sistema “A” bio je prava poslastica za neutralne gledatelje i ljubitelje košarke. Ipak, nešto manje od 3.000 njih koji su bili u Mejdanu nije lako proživljavalo poseljednje trenutke utakmice.

Triler u završnici, utakmica na jednu loptu, borba do posljednje stotinke i na kraju karakter crveno-crnih koji je doveo do nove, osme pobjede u nizu i naslova prvaka Kupa “Mirza Delibašić” – sistem “A”. Nošeni sjajnom podrškom sa tribina, igrači Slobode su još jednom savladali rivala iz Sarajeva, ovoga puta u dosta zanimljivijem i napetijem susretu nego prije otprilike mjesec dana kada su isti rivali odmjerili snage u Prvenstvu BiH.

Sloboda je fantastično otvorila utakmicu i prve četiri minute Sparse ostavila bez koša. Kvalitet sarajevske ekipe već u prvoj dionici došao je do izražaja budući da su poslije lošijeg starta uspjeli okrenuti rezultat u svoju korist do kraja četvrtine i na prvu pauzu otići sa pola koša prednosti. U drugoj četvrtini domaći ne prave istu grešku i odlaze na dvocifrenu prednost, ali gosti i dalje drže priključak pa je rezultat na poluvremenu glasio 39:32. U trećem periodu igre kontrolu i dalje ima Sloboda koja nastavlja odličnu igru iz druge četvrtine te drži goste u svom ritmu, ali u posljednjoj dionici dolazi do pada u igri kod domaćih košarkaša.

Sloboda je u posljednjoj četvrtini zabila svega devet poena što su gosti znali iskoristiti te su u posljednjoj minuti susreta zabili pet važnih poena za potpuni priključak i zaostatak od svega pola koša razlike. Nakon prekršaja nad Delalićem koji je, kasnije će se ispostaviti, postavio konačan rezultat polovičnim učinkom sa linije za slobodna bacanja, gosti prave grešku u napadu te šalju Durmu na liniju penala koji nije bio precizan. Međutim, to je bilo dovoljno da Sparsi ostanu bez vremena za posljednji šut te je utakmica završena rezultatom 65:63 (18:19; 21:13; 17:13; 9:18).

Trio Slobode je opet bio na visini zadatka kada je efikasnost u pitanju. Ibrahim Durmo je postigao 17 poena i imao 11 skokova za novi double-double učinak, Haris Delalić je zabio 15 poena i uhvatio sedam skokova dok je kapiten Đorđe Lelić imao 14 poena uz šest asistencija. Vrijedi spomenuti i odličnog Draška Albijanića koji je ubilježio sedam poena i 11 skokova u sinoćnjem susretu. Kod gostiju najzapaženiju rolu imali su Marko Ramljak sa 16 poena i osam skokova te Marko Tejić sa 11 poena i osam skokova.

Crveno-crni su nastavili, sada već slobodno možemo reći, nevjerovatnu seriju pobjeda u prilično zahtjevnom takmičarskom ritmu koji se nastavlja u subotu kada gostuju ekipi Bratunca u okviru 16. kola Prvenstva BiH. Sloboda je sinoćnjim trijumfom u finalu nad Sparsima ostvarila plasman na završnicu Kupa “Mirza Delibašić” koja je planirana za 19./20. februar. Tačan raspored, satnice i mjesto odigravanja bit će određeni nakon što budu poznati svi učesnici završnog turnira. Trenutno su svoje mjesto osigurali Igokea, Široki i Sloboda, a čeka se još bolji iz duela Borca i Leotara.