Državno prvenstvo u atletici za seniore-ke i rekord mitinga u Sthokholmu

Ovogodišnje seniorsko prvenstvo BiH u atletici održano je u subotu i nedelju u Zenici, na atletskom poligonu „Kamberović polje“, na kome  su nastupili i najbolji atletičari-ke AK „Sloboda-Tehnograd”.

Prema očekivanju Rusmir Malkočević  je u trkama na 400 m i 400 m prepone osvojio titule seniorskog prvaka BiH za 2016, godinu.  Trku na 400 m Rusmir Malkočević je istrčao u vremenu 47.67 s, što je njegov lični rezultat. Pored Rusmira Malkočevića titulu je osvojio i Ervin Rahmanović u disciplini 110 m prepone.

Rusmir_Malkocevic sthokholm

Titulu viceprvaka BiH za 2016. godinu osvojio je Mirza Kasumović u disciplini troskok sa daljinom od 12,72, dok su treća mjesta osvojili  Ervin Rahmanović u trci na 200 m, te Aleksandar Dalić u trci na 3000 m stipl.

Ovo takmičenje je ujedno bilo i provjera za nastup reprezentativaca za Balkansko juniorsko prvenstvo, i Balkansko prvenstvo za mladje juniore.

Prvenstvo Balkana za juniore održati će se  02- 03. jula  u Bolu u  Turskoj i iz AK „Sloboda-Tehnograd”  u sastavu reprezentacije biti će Ervin Rahmanović koji će nastupiti u disciplinama 110 m prepone, 200 m i 4x100m.

Na Prvenstvu Balkana za mladje juniore-ke koje će se takodjer održati 02-03. jula u Kragujevcu u sastavu reprezentacije BiH su Mirza Kasumović koji će nastupiti u troskoku, Mubina Hasanbašić koja će trčati trku na 1500 m, te Monika Tončević  koja će nastupiti u trci na 3000.

Ian_Saxon_-_III_mjesto_u_bacanju_kugle

Pored nastupa u Zenici,  član AK „Sloboda-Tehnograd” Ian Saxon nastupio je na međunarodnom atletskom bacačkom mitingu u Stocholmu (18 juna)  na Dijamantnoj Gala Ligi mladih  gdje je u bacanju  kugle (3kg)  osvojio III mjesto sa rezultatom 12,51 s, te  dan poslije  (19 juna)  u bacanju koplja osvojio I mjesto sa daljinom od 59,65 m, čime je postavio rekord Mitinga.  Daljinom od 59. 65 m Ian Saxon se nalazi na 2 mjestu Svjetske rang liste bacača koplja za dječake do 14 godina.

Već narednog mjeseca Ian Saxon će nastupiti na mitinzima u Danskoj, Norveškoj i  Finskoj.