Premijer liga: Izviđač očitao Solarima lekciju iz rukometa

Ne sjećamo se u posljednjih dvadesetak da li je Sloboda Solana u Mejdanu doživjela teži poraz. Večeras ih je propisno torpedirao Izviđač iz Ljubuškog, očitavši im lekciju iz savremenog rukometa. Ljubuški Skauti pobijedili su 42:27 (19:12).

Za utjehu treba reći da su Solari igrali bez nekoliko bitnih igrača – prvog strijelca Alena Brčaninovića, iskusnog Eldina Hajdarevića i momka koji obećava Jasmina Kavazovića. Još se tokom utakmice ozlijedio golman Almin Bojić, kome je koljeno buknulo, ali je to dalo priliku Zdravku Čajiću koji je upisao čak 15 odbrana (jedan penal!) i sasvim sigurno spasio je ekipu Mirze Bulića težeg poraza.

Ozljedu je zaradio i Marko Karaula koji je, međutim, nastavio igrati skoro šepajući. S druge strane, Skauti su kontrama i šutevima preko “mekane” odbrane domaćih pogađali kao od šale. Poveli su 0:5, a domaći su prvi gol postigli tek u 7. minuti. Prva tri gola postigao je Marko Karaula, ali su Skauti nastavili svoj “ples” i poveli su 4:12. Tek pred kraj poluvremena Solari su uspjeli smanjiti prednost, pa se javila nada da bi u drugom poluvremenu mogli ozbiljnije ugroziti vodstvo Izviđača.

Bila je to jalova nada, jer se cijeli sistem igre domaćih raspao, a premoć gostiju ilustruje i podatak da su se u strijelce upisali svi igrači osim dvojice golmana. Optimizam koji su iskazali tuzlanski rukometaši prije utakmice bio je bez ikakvog pokrića. Izjava trenera Mirze Bulića kako im je naredna utakmica s Krajinom u Cazinu bitnija od ove s Izviđačem, možda je istinita. Ali, s ovakvom igrom teško da se može u Krajini očekivati povoljan rezultat.

Tačno je i to da će bolni poraz ostaviti traga na posjeti u Mejdanu. I večeras se okupilo jedva stotinjak ljubitelja rukometa, a gostovao je kandidat za prvaka – tim koji je do sada nanizao tri visoke pobjede i ima razliku golova od čak +35. Sloboda je pobjedom protiv Zrinjskog najavila lijepu jesen, no uslijedila su dva poraza od Maglaja i Izviđača i ukazala se sumorna stvarnost. Bez ozlijeđenih igrača “lake nam rane”, a pogotovo ako se dogodi da se ozlijedi još neki od igrača iz startne postave.

Inače, utakmici je prisustvovao i Enid Tahirović, novi predsjednik RS BiH, koji se pridružio ekipi Solara kada su na teren izašli polaznici Škole rukometa Sloboda Solane sa transparentom.

SLOBODA SOLANA           27 (12)
IZVIĐAČ                           42 (19)

TUZLA – Dvorana Mejdan. Gledatelja 100. Suci: Pandžić i Šatordžija (Banja Luka)

SLOBODA SOLANA: Bojić (2 odbrane), Cerić 2, Karaula 8, Šahdanović, Sejdinović 1, Đulić 3, Sabljić, Hamzabegović, Ventić, Hrnjić 1, Čajić (15 odbrana), Čamdžić 7, Babović 3, Jahić 2. Trener: Mirza Bulić
IZVIĐAČ: Tolić (7 odbrana), Miličević 3, J. Ereš 4, Grgić 1, Mandić 5, Čutura 6, Jarak 3, Šarac 4, Grbavac 5, Primorac 2, M. Pavlak 2, A. Pavlak 3, Hrstić 4, I. Ereš (5 odbrana).

SEDMERCI: Sloboda Solana 5 (4), Izviđač 3 (1). ISKLJUČENJA: Sloboda Solana 10, IZVIĐAČ 14 minuta. DISKVALIFIKACIJA: Cerić (51.), Mandić (57.). (tuzlalive.ba)