Bosna uspješnija na parketu Mejdana

Košarkaši Slobode i Bosne u okviru 16. kola Prvenstva Bosne i Hercegovine odigrali su svoj drugi međusobni duel u proteklih 10 dana, a to je ujedno bio ukupno treći ovosezonski susret ova dva rivala.

Iako su crveno-crni u trećem derbiju pružili znatno bolji otpor i prikazali kvalitetniju igru, sarajevski tim ipak je došao do nove pobjede i tako ostao neporažen kada su u pitanju ovosezonski derbiji bh. košarke. Sloboda je u više navrata bila u prilici da ozbiljnije ugrozi protivnika i konačni ishod meča, ali domaći košarkaši nisu mogli do potpunog preokreta, te su novim porazom prekinuli niz od dva vezana trijumfa.

Gosti su u prvoj dionici igre nametnuli svoj ritam igre, nešto sporiji nego što smo to prije imali prilike vidjeti, ali dovoljan da kontrolišu igru na parketu. Nakon prvih 10 minuta ostvarili su prednost od šest poena razlike koju su uz nekoliko poena više ili manje uspjeli održavati do posljednjeg zvižduka. Istu rezultatsku prednost zadržali su i nakon drugog perioda igre koji je završen izjednačenom borbom dvaju protivnika pa se na poluvrijeme otišlo pri rezultatu 31:37 uz šest poena plusa na kontu gostiju iz Sarajeva.

Treća četvrtina protekla je u znaku gostiju koji su još jednom bili raspoloženiji protivnik na terenu, ali je domaći tim i dalje imao rezultatski priključak kojim i dalje nisu dopuštali gostima da potpuno prelome susret u svoju korist. Posljednjih 10 minuta igre ponudilo je mnoštvo zanimljivosti, crveno-crni su nekoliko puta spuštali prednost zahvaljujući agresivnoj odbrani i brzoj realizaciji u napadu, ali su gosti uspješno odolili svim naletima domaćih košarkaša što je bilo dovoljno za novu pobjedu u Mejdanu rezultatom 63:72 (14:20; 17:17; 15:18; 17:17).

Poenterski najučinkovitiji igrač na večerašnjem susretu u redovima Slobode bio je Ismet Sejfić sa 15 ubačenih poena i ostvarenim double-double učinkom sa 12 uhvaćenih skokova. Kod domaćih dvocifren je bio još Jordan Peltier sa 12 poena dok su po devet postignutih poena imali Jasmin Jakupović, Emir Čerkezović i Devine Eke koji je ubilježio i devet skokova. Apsolutno prvo ime večerašnjeg susreta bio je Vojin Ilić koji je svoju ekipu nosio do pobjede sa 22 postignuta poena.

Sloboda je večeras upisala svoj prvi poraz u Prvenstvu Bosne i Hercegovine kada je riječ o 2024. godini, a ukupno sedmi u ovoj sezoni, te se sada nalaze na omjeru od devet pobjeda i sedam poraza nakon 16. odigranih kola, isto koliko ima i banjalučki Borac. S druge strane, Bosna je večerašnjom pobjedom u Mejdanu upisala svoju 13. pobjedu uz koju imaju tri ubilježena poraza. Košarkaši Slobode u narednom kolu ponovo su domaćini, a ovoga puta u tuzlanski Mejdan stiže ekipa Mladosti iz Mrkonjić Grada.