“Uči da bi volio”(2): Prvi fudbalski klubovi u Tuzli – Gorki, Zrinjski, Obilić, Makabi i Bura

U godini kada se osniva RSK “Gorki” u Tuzli postoje tri fudbalska kluba: “Zrinjski”, “Obilić” i “Makabi”. Sva tri kluba su imala nacionalno-konfesionalno obilježje i njih je buržoazija obnovila ili osnovala kako bi pomoću njih širila i jačala svoj uticaj.
Hrvatska zajednica je 1919. godine obnovili rad HSK “Zrinjski” koji je u prvim godinama okupljao samo hrvatsku omladinu, da bi kasnije u klub primali pripadnike svih nacionalnosti. Srpska čaršija 1919. godine osniva “Obilić” u prostorijama Hotela “Bristol”, ali ga zbog nedostatka omladine gase 1924. godine.

Za vrijeme stare Jugoslavije (Kraljevina Jugoslavija) Jevreji su u Tuzli od kulturnih ustanova imali svoju Čitaonicu i Kulturno-prosvjetno udruženje “Ferajn”, a 1919. godine osnivaju i svoj Fudbalski klub i daju mu ime “Makabi”. Mada je klub bio materijalno dobro obezbijeđen, pouzdano se nije moglo utvrditi zašto je prestao da postoji krajem 1921. godine.

Osim ova tri kluba u Tuzli je 1921. godine formiran muslimanski klub “Bura”, koji je prestao da postoji 1925. godine. Te godine formirana je Sportska sekcija “Senaata”, koja će 1930. godine presrasti u Sportski muslimanski klub “Zmaj od Bosne”.

Sportski odnosi između klubova u Tuzli bili su u ovo vrijeme dobri. Ako nisu igrali između sebe, klubovi su se međusobno pomagali tako što su jedan drugom pozajmljivali igrače.

Gašenje RSK “Gorki”

Radnički sastav Kluba i uticaj KPJ u njemu, njegovo ime i crveni dresovi koje su igrači nosili, zatim uticaj koji vršio na radnike i građane Tuzle bili su osnovni razlozi što vlast nastoji da zabrani njegovu djelatnost. Sud u Tuzli krajem 1921. godine zatražio je od Upravnog odbora da promijeni ime kluba, te da se umjesto ruskog prezimena (Gorki) uzme neko iz naše zemlje. Predstavinici Kluba branili su ime Kluba i nisu prihvatili zahtjev za njegovu izmjenu, tako da 1923. godine RSK “Gorki” prestaje da postoji.

Dok je postojao, Radnički sportski klub “Gorki” bio je mjesto gdje se okupljala napredna tuzlanska radnička i srednjoškolska omladina. U toku četvorogidšnjeg postojanja i djelovanja Klub je bio vrlo pogodna firma za kulturno-prosvjetnu djelatnost među radničkom omladinom i ostalim članovima. U okviru Kluba formirane su Diletantska sekcija (dramska) i Muzička sekcija tako da je, u stvari, ovaj Radnički-sportski klub, i pored toga što zadržava raniji naziv, pretvoren u Radničko sportsko društvo.

Historija FK Slobode je jedino mjesto na internetu gdje možete pogledati svakim danom sve bogatiju galeriju sportskih tekstova i fotografija o legendarnim igračima, stručnom štabu, trenerima i navijačima ekipe sa Tušnja.

Do sada objavljeni tekstovi iz sportsko edukativnog serijala “Uči da bi volio”:

“Uči da bi volio” (1): Prvo je bio RSK Gorki