Gradski derbi na Tušnju: Treća pobjeda “plavih” iz Simin Hana, Sloboda bezopasna

U susretu 20. kola Premijer lige BiH, danas je na stadionu Tušanj u Tuzli domaća Sloboda poražena od ekipe Tuzla City rezultatom 0:2 (0:0).

To je treća i do sada najubjedljivija pobjeda gostiju u sedam međusobnih susreta, a ujedno i uspješan debi novog trenera Husrefa Musemića, stručnjaka koji je prije pet godina vodio i “crveno_crne”.

Sloboda je nastupila oslabljena zbog izostanka kapitena Amara Beganovića, koji je susret gledao s tribina.

Već u 4. minuti dosuđen je “penal” za Tuzla City, nakon što je Kurtalić s leđa povlačio Brkića u situaciji kada je pojačanje “plavih” iz Simin Hana u 16-ercu zaprijetio da ugrozi mrežu domaćeg tima.

Dosuđena je najstrožija kazna, šutirao je Brkić, ali je golman Golubović “pročitao” njegovu namjeru, bacio se u desnu stranu i odbranio udarac.

Očekivanja da će se u nastavku igra razbuktati, nisu se ostvarila. Sloboda se ograničila na odbranu svog gola i pokušaje da iz kontri iznenadi protivnika, dok inicijativa gostiju nije rezultirala šansama za gol.

Tek u zadnjih pet minuta vidjeli smo nekoliko dobrih prilika. U 42. minuti Ubiparip je iskosa s 3-4 metra pokušao poslati loptu uz stativu, ali se Golubović nije dao iznenaditi, kao ni tri minute kasnije, kada je Crnkić prošao između Beganovića i Salihovića, silovito šutirajući, no golman Slobode bio je oprezan i na pravom mjestu.

U drugoj minuti sudačke nadoknade Sloboda je, nakon prekida i ubacivanja lopte sdesna pred gol Muminovića, bila u prilici da povede, ali je u posljednjem trenutku Ubiparip u ulozi beka izbacio loptu u korner ispred Miškovića.

Nastavak susreta donio je potpunu dominaciju mlađeg tuzlanskog premijerligaša i već u 48. minuti zatresla se mreža golmana Golubovića. Karjašević je s lijeva ubacio loptu u sredinu, iz drugog plana kao duh izronio je Brkić i glavom je pored uspavane odbrane domaćih poslao loptu lijevo od golmana domaćih, uz samu stativu i mreža se zatresla, a igrač Tuzla Cityja iskupio se za nerealizovani 11-erac.

Tri minute kasnije Crnkić nije realizovao “zicer” za povećanje vodstva, ali je umjesto njega to uspjelo u 61. minuti Rustemoviću iz gotovo identične situacije kao kod prvog gola, s tim što je ovoga puta lopta ubačena iz kornera, a igrač gostiju poslao je loptu ponovo lijevo od nemoćnog Golubovića i tu je bio kraj priče.

Domaći sastav pokušao je agresivnijom igrom popraviti rezultat, ali njihovi napadi bili su bezopasni i golman Muminović nijednom ozbiljnije nije ugrožen.

Tako Tuzla City sada ima 30 bodova i nalazi se na 7. mjestu, dok je Sloboda na 8. ostala na 22 boda.

Sloboda – Tuzla City 0:2

Stadion: Tušanj (Tuzla). Sudija: Admir Musić (Sarajevo).

SLOBODA: Golubović, Salihović, Jusić, Avdić, Kurtalić, Islamović, Maksimović, Mišković, Predragović, Husejinović, Beganović.

TUZLA CITY: Muminović, Barišić, Morris, Nukić, Mehidić, Karjašević, Rustemović, Brkić, Crnkić, Mišić i Ubiparip.