Prvi poraz u 2022. godini: Igokea savladala Slobodu u polufinalu kupa

Nakon 68 dana bez poraza i niza od 11 vezanih pobjeda, crveno-crni su upisali prvi poraz u ovoj kalendarskoj godini. Poslije nešto više od dva mjeseca stopostotnog učinka, u polufinalu Kupa “Mirza Delibašić” Sloboda je kao protivnika izvukla Igokeu, predstavnika BiH u ABA 1 ligi i ekipu sa znatno kvalitetnijim rosterom.

Iako je tim iz Aleksandrovca još uoči početka susreta bio veliki favorit na papiru, igrači Slobode se nisu predavali tokom cijelog susreta koji su odradili hrabro i borbeno do samog kraja.

Tuzlaci su dobro parirali Igokei u prvoj četvrtini u kojoj su se još uvijek ispitivale snage. Igralo se koš za koš, a prva dionica je završena sa svega tri poena prednosti za prošlosezonskog osvajača kupa uz rezultat 23:20. U drugom periodu igre utakmica nastavlja u istom ritmu sve do par minuta uoči poluvremena kada igrači Igokee podižu tempo i uspostavljaju potpunu kontrolu nad utakmicom ostvarivši dvocifrenu prednost kojom se otišlo na odmor pri rezultatu 44:33.

Da je priča prvog polufinalnog susreta završena potvrđeno je u nastavku jer je prednost rasla do 20 poena za ekipu iz Aleksandrovca i sa tom se razlikom ušlo u posljednju četvrtinu, a rezultat je glasio 65:45. Iako u trećem periodu nisu imali rješenja za protivnika na obje strane terena, igrači Slobode pokazali su veliko srce i želju kada su u posljednjih 10 minuta ubacili 33 poena. Nažalost, to je bilo dovoljno tek da se ublaži poraz i rezultatski zaostatak u utakmici koja je na kraju završena 88:78 (23:20; 21:13; 21:12; 23:33).

Sloboda nije mogla izbalansirati skok igru sa Igokeom kroz cijeli tok susreta o čemu najbolje govori podatak da su igrači Igokee uhvatili 50 skokova što je 18 više od protivnika. Obje ekipe su u svojim redovima imali dvocifrene petorke kada su poeni u pitanju. Kod Slobode su najefikasniji bili Lelić i Durmo sa po 16 poena, po 14 su dodali Alikadić i Delalić dok je 12 poena zabio Draško Albijanić. Kada je riječ o ekipi Igokee, najkorisniji igrač bio je Stephens sa 18 poena, a pratili su ga Ilić sa 15, Đorđević sa 14, Tanasković sa 12 te Waller sa 10 postignutih poena.

Iako su ostali bez finala Kupa “Mirza Delibašić”, igrači trenera Nedima Džemića idu na zasluženi odmor budući da je nastupila reprezentativna pauza. Sloboda će svoj ligaški put kao lider prvenstva nastaviti početkom mjeseca marta, a prema rasporedu prvi sljedeći susret bit će u Bijeljini protiv ekipe Radnika. Ekipa Igokee će u finalu snage odmjeriti sa boljim iz drugog polufinalnog susreta u kojem se sastaju Borac i Široki čiji duel je na rasporedu večeras od 20 sati.